HDP sa vo všeobecnosti používa na odhad veľkosti hospodárstva krajiny a zvyčajne sa meria pomocou výdavkovej metódy, ktorá počíta HDP sčítaním výdavkov na nové spotrebné tovary, nových investičných výdavkov, vládnych výdavkov a hodnoty čistého vývozu. Poďme sa teda pozrieť na 10 najväčších ekonomík sveta.
10) Ekonomika Talianska – $ 1,99 bilióna
Talianske hospodárstvo je podľa Medzinárodného menového fondu tretím najväčším národným hospodárstvom v Európskej únii. Podľa parity kúpnej sily sa v roku 2023 zaradí na 12. miesto. Okrem toho Taliansko je zakladajúcim členom Európskej únie, eurozóny, OECD, skupiny G7 a G20. Je desiatym najväčším svetovým vývozcom s objemom vývozu na úrovni 632 miliárd dolárov (rok 2019). Taliansko vlastní tretie najväčšie zlaté rezervy na svete a je tretím najväčším čistým prispievateľom do rozpočtu Európskej únie.
9) Ekonomika Ruska – $ 2,13 bilióna
Ruská ekonomika sa postupne transformovala z plánovaného hospodárstva na zmiešané trhovo orientované hospodárstvo. Rusko má obrovské prírodné zdroje, najmä ropu a zemný plyn. Devízové rezervy Ruska sú piate najväčšie na svete. V Rusku žije približne 70 miliónov ľudí, čo predstavuje šiestu najväčšiu pracovnú silu na svete.
Rusko sa všeobecne označuje za energetickú veľmoc; má totiž najväčšie zásoby zemného plynu na svete, druhé najväčšie zásoby uhlia, ôsme najväčšie zásoby ropy a najväčšie zásoby bridlice v Európe. Je najväčším vývozcom zemného plynu na svete, druhým najväčším producentom zemného plynu a druhým najväčším vývozcom a producentom ropy.
Podobné: Inflácia a deflácia – definícia, príčiny, dôsledky a základy
8) Ekonomika Kanady – $ 2,2 bilióna
Kanadské hospodárstvo je vysoko rozvinutou zmiešanou ekonomikou. Podobne ako v iných vyspelých krajinách, aj v ekonomike krajiny dominuje priemysel služieb, ktorý zamestnáva približne tri štvrtiny obyvateľov Kanady.
Kanada má tretie najväčšie zásoby ropy na svete a je štvrtým najväčším vývozcom ropy. Je tiež štvrtým najväčším vývozcom zemného plynu. Kanada sa považuje za energetickú veľmoc vďaka bohatým prírodným zdrojom a malému počtu obyvateľov v pomere k rozlohe krajiny. Okrem toho je torontská burza cenných papierov ôsmou najväčšou burzou na svete podľa trhovej kapitalizácie. Kótovaných je na nej viac ako 1 500 spoločností s trhovou kapitalizáciou viac ako 3 bilióny dolárov.
7) Ekonomika Francúzska – $ 2,77 bilióna
Francúzske hospodárstvo je vysoko rozvinuté a orientované na voľný trh. Podľa nominálneho HDP sa v roku 2023 zaradí na siedme miesto medzi desiatimi najväčšími ekonomikami sveta a podľa parity kúpnej sily na deviate miesto. Francúzsko má navyše diverzifikované hospodárstvo, v ktorom dominuje sektor služieb. Zatiaľ čo priemyselný sektor tvorí 19,5 % HDP a zvyšok primárneho sektora predstavuje 1,7 %.
6) Ekonomika Spojeného kráľovstva – $ 3,19 bilióna
Hospodárstvo Spojeného kráľovstva je vysoko rozvinutým sociálnym trhom a trhovo orientovaným hospodárstvom. Zároveň je deviatou najväčšou ekonomikou podľa parity kúpnej sily. Hospodárstvo Spojeného kráľovstva má 21. najväčší HDP na obyvateľa. Tvorí 3,3 % svetového HDP.
Okrem toho je Spojené kráľovstvo jednou z najglobálnejších ekonomík. Patrí sem Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko. V roku 2019 bolo Spojené kráľovstvo piatym najväčším vývozcom a piatym najväčším dovozcom na svete. V roku 2020 predstavoval obchod Spojeného kráľovstva s 27 členskými štátmi EÚ 49 % vývozu a 52 % dovozu krajiny.
5) Ekonomika Indie – $ 3,46 bilióna
Indické hospodárstvo je známe ako rozvíjajúca sa trhová ekonomika so stredným príjmom. Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) sa India v roku 2021 na základe príjmu na obyvateľa zaradí na 139. miesto z hľadiska HDP (nominálneho) a na 122. miesto z hľadiska HDP podľa parity kúpnej sily .
Od začiatku 21. storočia sa priemerný ročný rast HDP v rokoch 2014 až 2018 zvýšil zo 6 % na 7 %. India bola najrýchlejšie rastúcou veľkou ekonomikou na svete, pričom predbehla Čínu. Z historického hľadiska bola India najväčšou ekonomikou sveta od 1. storočia do 19. storočia.
4) Ekonomika Nemecka – $ 4,03 bilióna
Nemecké hospodárstvo je vysoko rozvinutým sociálnym trhovým hospodárstvom. Má najväčšie národné hospodárstvo v Európe. Podľa nominálneho HDP je štvrtou najväčšou ekonomikou na svete 2023 a piatou najväčšou podľa parity kúpnej sily.
Okrem toho sa podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) v roku 2017 podieľalo na hospodárstve eurozóny z 28 %. Nemecko je zakladajúcim členom Európskej únie a eurozóny. Zároveň je jedným z najväčších svetových vývozcov, pričom v roku 2019 vyviezlo tovar a služby v hodnote 1810,93 miliardy dolárov.
3) Ekonomika Japonska – $ 4,3 bilióna
Japonské hospodárstvo je vysoko rozvinutou voľnou trhovou ekonomikou. Zároveň je treťou najväčšou ekonomikou na svete podľa nominálneho HDP a štvrtou najväčšou podľa parity kúpnej sily. Hospodárstvo Japonska je druhou najväčšou rozvinutou ekonomikou na svete.
Okrem toho je Japonsko treťou najväčšou krajinou na svete v oblasti výroby automobilov. V indexe ekonomickej komplexnosti sa nachádza na prvom mieste na svete. A je tiež tretím najväčším spotrebiteľským trhom na svete. Japonsko je členom skupiny G7 a G20. Podľa Medzinárodného menového fondu je hrubý domáci produkt krajiny na obyvateľa vo výške 34 358 dolárov.
Podobné: Najlepšie tipy od superbohatých – ako ušetriť?
2) Ekonomika Číny – $ 18,32 bilióna
Hospodárstvo Čínskej ľudovej republiky je trhovo orientované. Zahŕňa hospodárske plánovanie prostredníctvom priemyselných politík a strategických 5-ročných plánov. V roku 2023 je druhou najväčšou ekonomikou na svete podľa nominálneho HDP a čistého bohatstva a najväčšou podľa parity kúpnej sily.
Okrem toho sa v oficiálnej prognóze uvádza, že Čína sa do roku 2028 stane najväčšou ekonomikou sveta podľa nominálneho HDP. Z historického hľadiska bola Čína jednou z najväčších svetových hospodárskych mocností počas jedného až dvoch tisícročí, do 19. storočia.
1) Ekonomika USA – $ 25,03 bilióna
Hospodárstvo USA je vysoko rozvinutou zmiešanou ekonomikou. Podľa nominálneho HDP a čistého bohatstva bola v roku 2022 najväčšou ekonomikou na svete a podľa parity kúpnej sily druhou najväčšou. USA majú v roku 2023 piaty najvyšší hrubý domáci produkt na obyvateľa (nominálne) na svete a podľa parity kúpnej sily siedmy najvyšší hrubý domáci produkt na obyvateľa.
Okrem toho, USA majú technicky najsilnejšiu ekonomiku na svete a ich spoločnosti sú technicky na čele alebo blízko neho. Americký dolár je najčastejšie používanou menou v medzinárodných transakciách a je najväčšou rezervnou menou na svete. Najväčšími obchodnými partnermi USA sú Čína, Kanada, Mexiko, India, Japonsko, Nemecko, Južná Kórea, Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Taiwan. Amerika je tiež najväčším svetovým dovozcom a druhým najväčším vývozcom.
Ak by ste si nevedeli rady kam v roku 2023 umiestniť finančné prostriedky, alebo kde by bolo pre vás najvhodnejšie investovať, sú vám k dispozícií naši investičný experti.
zdroj: www.investors.com, www.msn.com