fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Alternatívne investície rástli. Najviac sa darilo veteránom.

4 minúty čítania

Nové štatistiky odhaľujúce minuloročné dianie na investičných trhoch prichádzajú na verejnosť stále aj napriek tomu, že sa už blíži druhý polrok. Nedávno sme sa zoznámili s výsledkami štúdie spoločnosti Knight Frank, ktorej cieľom bolo zistiť ako sa vyvíjali alternatívne investície počas minulého roka a ktoré triedy v indexe zvýšili svoju hodnotu najviac.

Rastúca popularita alternatívnych investícií sa potvrdila už viackrát a aktuálne o tom svedčí aj prestížna medzinárodná správa Wealth Report 2016, ktorej autori sa po roku opäť zamerali na vývoj alternatívnych investícií a zostavovanieindexov, ktoré znova zhodnotili desať hlavných tried žiadaných investormi. Údaje poukazujúce na minuloročný vývoj neprekvapili, pretože po minulých rokoch bol úspech týchto druhov investícií očakávaný a optimistické predpovede prorokujúce ďalší silný rok sa naplnili.

Alternatíva prekonala akciový index MSCI World

Prognózy spojené s rekordným nárastom hodnoty alternatívnych investícií a ich schopnosti prekonať akciové indexy sa ešte pred pár rokmi javili ako smiešne. V súčasnosti sa tomuto vývoju čuduje málokto, pretože alternatíva sa stala pomyselným prístavom pre bezpečnejšie vklady. Napríklad HAGI index hodnotiaci ceny starých veteránov v minulom roku prekonal  tradičný akciový index MSCI World až o 7%, čo je ďalším dobrým príkladom rastúcej sily alternatívnych foriem investovania.

Za desať rokov prišiel celkový rast o 200%

Ako vyplýva z uvedenej štúdie, nebol to len rok 2015, počas ktorého hodnota najžiadanejších alternatívnych investícií stúpala pomerne rýchlym tempom. Tým sa darí už pár rokov v rade a posledná dekáda je obzvlášť silná, čo potvrdzuje pohľad na nižšie priloženú tabuľku. Práve v nej môžeme vidieť, ktoré zberateľské triedy zaznamenali najväčšie úspechy a prečo sú pre investorov z celého sveta príťažlivejšie ako nevyspytateľné akcie či problémové komodity.

Zberateľská triedaVývoj ceny za 1 rok

 

Vývoj ceny za 10 rokov

 

Zberateľská trieda

 

Vývoj ceny za 1 rok

 

Vývoj ceny za 10 rokov

 

1. Veterány+ 17%+ 490%6. Šperky+ 4%+ 155%
2. Mince+ 13%+ 232%7. Známky+ 2%+ 166%
3. Vína+ 5%+ 242%8. Diamanty+ 0%+ 136%
4. Hodinky+ 5%+ 67%9. Čínska keramika+ 0%+ 50%
5. Umenie+ 4%+ 226%10. Antický nábytok– 6%– 29%

Posledné roky patria jednoznačne veteránom

Spomedzi desiatich hodnotených tried sa najlepšie darilo práve veteránom. Ich hodnota rástla najrýchlejšie vo všetkých horizontoch, nielen v tom ročnom. Najzvučnejším číslom je 490% rast v celkovom 10-ročnom hodnotení.

Mince a vína majú za sebou ďalší skvelý rok

Zaujímavé čísla dosiahol aj index so zberateľskými mincami, ktorých cena vlani stúpla tak ako pri veteránoch dvojciferným číslom, presnejšie o 13%. Poprednú pozíciu v rebríčku si držia aj vzácne vína, z ktorých najdrahšie fľaše sa predávajú za viac ako 10 000 dolárov.

Klesli len ceny starého antického nábytku

Kým prvých 9 tried zaznamenalo nárast v minulom roku aj v hodnotení celej dekády, antický nábytok si ako jediná kategória viedol o niečo horšie. Napriek sa tomu sa za vzácny sortiment platí stále dobre, nakoľko práve v minulom roku bol prepísaný rekord v predaji najdrahšieho kusu za 3,7 milióna dolárov.

Budúcnosť alternatívnych investícií vyzerá sľubne a záujem investorov o nákup lukratívnych zberateľských kúskov je stále vyšší. Nie je žiadne tajomstvo, že práve tieto druhy investícií sú zárukou väčšej bezpečnosti a z dlhodobého hľadiska majú porovnateľne lepšiu perspektívu na zhodnocovanie ceny. Aj preto budeme o úspechu jednotlivých investičných tried počuť o čosi častejšie a v štatistikách sa budeme pravdepodobne stretávať s ešte vyšším rastom.

Zdroje : worldwealthreport.com, investujeme.sk, jtbank.cz, knightfrank.com, veteran-car.eu

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne