fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Čo prináša nový fenomén „tematické investovanie“

3 minúty čítania
tematické investovanie

Na finančných trhoch sa už dlhšie stretávame s pojmom tematické investovanie. Dosiaľ málo známa investičná forma či skôr stratégia si získava čoraz väčšiu popularitu. Podľa viacerých predpovedí sa dokonca stáva novým fenoménom a v nasledujúcich rokoch má zohrávať kľúčovú úlohu pri súkromných aj korporátnych vkladoch.

Investori musia v snahe hľadať výnosné príležitosti pracovať na tvorbe nových efektívnejších stratégií. Súčasťou ich prípravy sa čoraz častejšie stáva aj využívanie prvkov tzv. tematického investovania. Práve to je novým fenoménom, ktorého popularita ako pomocného nástroja pri zhodnocovaní svojich investícií narastá po celom finančnom svete.

O čom tematické investovanie je?

Obchodovanie podľa princípov tematického investovania využíva viacero nových zásad. Pri ich aplikovaní do praxe sa nesleduje len hodnota danej investície a jej očakávané zhodnotenie. Investori sa na dané príležitosti pozerajú viac do hĺbky. Pozornosť je zameraná na globálne či celospoločenské témy, ktoré budú v najbližších rokoch zohrávať kľúčovú úlohu. Práve z nich sa následne vyberajú investície s najvyšším predpokladaným potenciálom.

Hlavné znaky tohto investovania:

Orientácia na vysoké zhodnotenie vkladov – Tematickí investori ambíciami určite nešetria. Jedným z hlavných cieľov takejto formy je vysoké zhodnotenie vkladov. To má dosahovať niekoľkonásobne viac ako pri bežných akciách alebo dlhopisoch.

Vyhľadávanie perspektívnych príležitostí – Výber investícií s najvyšším potenciálom nie je založený na tipovaní alebo bezhlavom riskovaní. Investori v rámci ich vyhľadávania skúmajú viaceré faktory. To má viesť k odhaleniu možností s najlepšími výsledkami.

Investovanie v dlhom časovom horizonte – Dosiahnutie vysokých výnosov vyžaduje značnú obetu.Investori sa musia obrniť poriadnou trpezlivosťou. Tematické investície sa totiž spájajú s dlhodobým časovým horizontom.Minimálnym limitom je vo väčšine prípadov 5 až 7 rokov.

Aktuálne investorské top „témy“:

  • akcie ekologických firiem
  • investovanie do zásob vody
  • startupy a financovanie vedy
  • fondy zamerané na dôchodky
  • projekty rozvoja digitalizácie

Nielen zisky, ale aj spoločenský prínos

K pozitívam tematického investovania môžeme zaradiť aj jeho spoločenský prínos. Investície v oblasti jednotlivých „tém“ totiž vlievajú kapitál do rozvoja daných segmentov. Niektoré z týchto investícií sa zároveň považujú za „zelené“. Tým prispievajú k podpore ekologických projektov a celkovej ochrane životného prostredia. 

Vzhľadom na uvedené plusy vyzerá budúcnosť tohto investovania dosť sľubne. Nie náhodou sa stávajú novým fenoménom schopným priniesť na finančné trhy ďalšie oživenie. Obzvlášť preto, že tematické investície sú dostupné aj súkromným investorom, vrátane tých s menším počiatočným kapitálom.  

Zdroje: www.quora.com, www.fidelity.com, www.entrepreneur.com, www.wsj.com

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne