fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Európske štáty s najväčšími zásobami zlata

3 minúty čítania
Komodita s bohatou obchodníckou históriou a zároveň jedna z najstabilnejších investícií patrí dodnes k najcennejším pokladom, ktorými môžu štáty disponovať. Zlato má stále dôležitú úlohu v zozname medzinárodných zásob jednotlivých krajín, čo poznajú hlavne európske národy s jeho najväčšími zásobami.

Komodita s bohatou obchodníckou históriou a zároveň jedna z najstabilnejších investícií patrí dodnes k najcennejším pokladom, ktorými môžu štáty disponovať. Zlato má stále dôležitú úlohu v zozname medzinárodných zásob jednotlivých krajín, čo poznajú hlavne európske národy s jeho najväčšími zásobami.

Západný svet vrátane najbohatších európskych krajín disponuje obrovskými zásobami zlata, ktorých hodnota dosahuje najvyššie možné čísla. Potvrdzuje to aj nový rebríček vyplývajúci zo správy World Gold Council Report, ktorá hodnotí držiteľov najväčších zásob. Nás zaujalo poradie štátov Európy, medzi ktorými sa na celkom dobrej pozícii nachádza aj Slovensko.

Švajčiarsko vedie s priepastným náskokom

Prvenstvo Švajčiarska ako vedúceho európskeho štátu s najväčšími zásobami zlata asi nikoho neprekvapí. Krajina helvétskeho kríža disponuje ako jediná v Európe zásobami s celkovým objemom presahujúcim 100 gramov zlata na jedného obyvateľa. V čase zostavenia rebríčka sa jednalo presne o 128,7 gramov na hlavu.

Z východnej Európy sme po Rusku najlepší

Svojich lídrov majú aj jednotlivé regióny a inak to nie je ani v prípade východnej Európy. Tu sa podľa očakávaní zhostilo úlohy lídra Rusko, ktoré disponuje objemom 11,7 gramov zlata na hlavu. Nebyť obrovského počtu obyvateľov, tento objem by bol omnoho vyšší a Rusko by patrilo medzi európskych lídrov.

Nás teší pozícia Slovenska, ktoré si na svoje ekonomické pomery vedie veľmi dobre. Hneď po Rusku sme totiž najlepšou krajinou tohto regiónu, pričom s výsledkom 5,9 gramov zlata na hlavu sme predbehliaj našich väčších a bohatších susedov.Medzi nimi najviac pohoreli Česi a Maďari, ktorí sa nemôžu pochváliť ani 1 celým gramom zlata na obyvateľa.

Najväčším sklamaním je Veľká Británia a Španielsko

V úvode sme spomenuli, že západná Európa disponuje najväčšími zásobami zlata, čo však neplatí v prípade každej krajiny. Sklamaním je hlavne Veľká Británia, kde má objem zlata hodnotu len 4,8 gramov. Slávne na tom nie je ani Španielsko, ktoré v rebríčku skončilo len o 1,2 gramu lepšie.

Rebríček krajín s najvyššími zásobami zlata v Európe:

Krajina

Objem zlata na hlavu

Krajina

Objem zlata na hlavu

1.Švajčiarsko

128,7 gramov

6.Portugalsko

36,4 gramov

2.Nemecko

41,9 gramov

7.Rakúsko

33,1 gramov

3.Taliansko

41 gramov

8.Belgicko

20,3 gramov

4.Francúzsko

36,9 gramov

9.Švédsko

13,1 gramov

5.Holandsko

36,5 gramov

10.Cyprus

12,2 gramov

15.SLovensko

                                   5,9 gramov

*Zdroj: World Gold Council Report

Celkové zásoby zlata síce nie sú jediným meradlom bohatstva danej krajiny, no vypovedajú o ňom dosť veľa. V kombinácii s inými aktívami to však ani zďaleka neodráža ako dobre na tom štát je. Obzvlášť, ak sa zásoby prepočítavajú na obyvateľa, čo berie ľudnatejším štátom možnosť figurovať na popredných priečkach.

Zdroje: gold.org , bloomberg.com, news.gold-eagle.com

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne