Tento článok je aktualizovaným výňatkom z knihy „Economics for Independent Thinkers“, ktorej autorom je uznávaný finančný manažér F. F. Wiley. Relevancia nasledujúcej analýzy sa zdá byť obzvlášť dôležitou najmä vo svetle najnovších predpovedí Kancelárie kongresu pre rozpočet („Congressional Budget Office; CBO“), ktorá uvádza, že čistá hodnota amerického federálneho dlhu v prípade najoptimistickejšieho scenára sa v priebehu najbližších 30 rokov zvýši na dvojnásobok. Kým federálny dlh americkej vlády v roku 2017 dosahoval hodnotu 76% z HDP tejto krajiny, v roku 2048 by mal podľa predpovedí predstavovať hodnotu až 152% z hrubého domáceho produktu Spojených štátov.Predpokladáme, že čo sa týka debaty o verejnom dlhu, mnohí z Vás sa zaradili do jedného z dvoch existujúcich názorových táborov ešte pred dopracovaním sa k príslušnej kapitole vo vyššie uvedenej knihe – alebo dokonca ešte predtým, ako ste ju vzali do ruky. Členovia prvého z dvoch súčasných táborov sú už dostatočne znepokojení a k formovaniu vlastného stanoviska nepotrebujú žiadnu dodatočnú analýzu. Títo ľudia sa zameriavajú na matematické operácie, ktoré tvoria základ princípu pôžičiek. Jedná sa o myšlienku, že dnes si síce môžete dopriať o niečo naviac, ale zajtra to budete musieť nejakým spôsobom splatiť.Členovia druhého názorového tábora sa medzitým pýtajú „No a čo?“. Zároveň pravdepodobne tvrdia, že Amerika dokáže splatiť svoj dlh aj v tomto prípade, pretože „sa jej to nakoniec vždy podarí“. Prípadne začnú poukazovať na jedinečné výhody Spojených štátov ako vojenskej superveľmoci, na vnútornú politickú stabilitu a na dolár ako najčastejšiu formu svetovej rezervnej meny. Keď ľudí z tejto skupiny konfrontujete s podobnými príkladmi z histórie, jednoducho povedia: „Tentokrát je to iné.“Ale čo presne je a nie je rovnaké ako v minulosti? V prvom rade je dôležité, aby sme rozlišovali medzi dvoma konceptmi dlhových limitov:
Prahové hodnoty sú v ekonomike notoricky nepresné a preto používame veľké okrúhle čísla. Z tohto dôvodu sme tiež určili široký rozsah prechodu medzi stavmi Fonzie na Ponzi. Zastávame názor, že charakter štátneho dlhu súčasných svetových veľmocí sa zásadne mení niekde v intervale hodnôt tohto dlhu medzi úrovňou 100% a 150% HDP. Investori do štátnych dlhopisov, ktorí doteraz iba držali podiel štátneho dlhu, sa v tomto bode totiž stávajú účastníkmi Ponziho schémy.Za zmienku stojí aj nasledujúci graf:
V grafe sú uvedené predpovede Medzinárodného menového fondu (MMF) ohľadom miery verejného dlhu v desiatich najväčších rozvinutých ekonomikách, ktoré sú usporiadané od najvyššieho po najnižší hrubý domáci produkt (HDP). Je zrejmé, že tri ekonomiky sa nachádzajú práve v takzvanom Fonzie-Ponziho prechode, kým jedna vykazuje známky plnohodnotnej Ponziho schémy. Medzi tieto kriticky ohrozené krajiny pritom patria dve najväčšie ekonomiky a tri zo šiestich najväčších ekonomík na svete.Súkromný dlh medzitým narástol na celosvetovej úrovni takmer rovnako rýchlo ako verejný dlh. Banka pre medzinárodné zúčtovanie zozbierala údaje, ktoré dokladujú, že celosvetový objem pôžičiek domácností a korporácií sa z hodnoty 126% svetového HDP v roku 1999 zvýšil na 151% v roku 2008 a nakoniec 159% zo svetového HDP ku koncu roka 2017. Tento nárast súkromného dlhu – v tomto tisícročí zatiaľ predstavuje 33% HDP – sa musí nakoniec zastaviť alebo zvrátiť. V dôsledku narastajúceho súkromného dlhu je totiž ešte omnoho dôležitejšie, aby sme dôsledne sledovali správanie sa Ponziho bodu pre verejný dlh.Zdroj: WSJ, TheEconomist
- Fonzie-Ponziho prechod. V ktorom bode sa stáva naozaj istou vecou, že problém štátneho dlhu sa nebude dať vyriešiť bez úverovej udalosti?
- Keynesov vrchol. V ktorom bode sa úplne stráca schopnosť znášať vyššie dlhové zaťaženie a skutočne nastáva potreba úverovej udalosti alebo hyperinflačného vydávania nových peňazí?

