fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Investorov by malo čakať relatívne pokojné leto

4 minúty čítania

Letná sezóna by mala prinášať trochu oddychu a voľnejšieho pracovného režimu aj do radov investorov. V posledných dvoch rokoch to však tak ani zďaleka nevyzeralo a trhy sa zmietali v poriadnej neistote. S tohtoročným letom by sa mal vrátiť relatívny pokoj, aspoň tak to hovoria aktuálne predpovede. 

Čo leto, to chaos, neistota a časté otrasy vytrhávajúce finančné trhy zo stability. Obraz diania vo svete investícií počas letnej sezóny by však tento rok mohol zmeniť svoju tvár a konečne priniesť relatívny pokoj. Analytici totiž majú celkom jasno, ak sa nestane nič nečakané, leto na finančných trhoch prebehne pokojne a vklady investorov budú v bezpečí.

Donald Trump zatiaľ nevyvádza

Kontroverzné predvolebné sľuby amerického prezidenta sa zatiaľ javia len ako silné reči. Pre finančné trhy je to však dobré, pretože niektoré z jeho vyhlásení spúšťali poriadne turbulencie a v prípade ich naplnenia by dali investorom dosť zabrať. Trumpovi sa však nechce vyvádzať, vďaka čomu je s výnimkou drobných otrasov pokoj na akciových, komoditných aj menových trhoch. 

Francúzske voľby dopadli dobre

Nebyť nedávneho víťazstva Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách, európske finančné trhy sa teraz mohli otriasať v základoch. Jeho protikandidátka Marie Le Penová bola (nielen) pre ekonomický svet rizikom, ktoré mohlo trhy viesť k neistote. To sa ale nestalo, takže akcie, komodity a v neposlednom rade kurz eura sa udržali na podobných hodnotách ako pred voľbami.

Ďalší brexit momentálne nehrozí

Viac pokoja na trhoch v porovnaní s minuloročným letom by sme mali zažiť aj preto, že tento rok nás nečaká žiadny ďalší brexit. Ten vlani rozkolísal burzy, ohrozil podnikateľský sektor v celej Veľkej Británii a libre pomohol k historickému prepadu kurzu. Politici a ekonómovia sa začali báť, že referendá o vystúpení z EÚ vyhlásia v ďalších krajinách, no situácia sa stihla upokojiť a trhy môžu byť počas leta v omnoho väčšej pohode.

Banky sú z najhoršieho vonku

Krátko po brexite na konci minuloročného leta sa EÚ musela pozrieť do tváre ešte jednému veľkému problému. Tým bola kríza popredných talianskych bánk neschopných pokryť svoje úvery, pričom krátko po nej sa prevalili aj škandály v nemeckých bankách vrátane najväčšej Deutsche Bank. Aj keď riziká ešte nie sú zažehnané, banky sú z najhoršieho von a bankový sektor v EÚ môže bez väčších problémov pokračovať v práci.

Ceny ropy by sa už nemali prepadať

Medzi najväčšie ekonomické hrozby posledného leta patrili aj prepadávajúce sa ceny ropy. Tá dosahovala na samé dno, no vďaka viacerým opatreniam sa trhy upokojili a jej ceny sa začali vracať do starých koľají. S chvíľkovými poklesmi sa musia investori vyrovnávať neustále, no aktuálne sú ceny omnoho stabilnejšie a v konečnom dôsledku majú rastúcu tendenciu. Takýto vývoj by ich mal sprevádzať aj v najbližších týždňoch, minimálne do konca leta.

Viac o dianí na finančných trhoch počas nadchádzajúceho leta napovie aktuálny vývoj. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že leto prebehne pokojne bez nejakých citeľných otrasov. Avšak trhy sú citlivé na akékoľvek udalosti, takže situácia na nich sa môže kedykoľvek zmeniť zo dňa na deň.

Zdroj: dollarsandsense.sg

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne