fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Mansa Musa alebo Kráľ kráľov – najbohatší muž histórie

3 minúty čítania

Kde sa hrabe Bill Gates, Amancio Ortega alebo ktorýkoľvek iný miliardár stojaci na vrchole rebríčka najbohatších ľudí planéty? Za kratší koniec údajne ťahajú aj rodiny Rothschildovcov a Rockefellerovcov. Majetok, ktorým disponujú, sa totiž ani zďaleka nevyrovná bohatstvu, aké vlastnil najbohatší muž všetkých čias.

Ovládal kus Afriky, strážil zlaté bane a jeho otroci žili vo väčšom prepychu ako bežní ľudia v iných kráľovstvách. Mansa Musa, vládca západnej časti čierneho kontinentu,  je dodnes najslávnejším africkým kráľom všetkých čias. Na rozdiel od ostatných ho však nepreslávili iba hrdinské činy a rozhodnutia ovplyvňujúce celé dejiny. Jeho meno sa spája s prvenstvom v rebríčku najbohatších mužov histórie.

Kráľ kráľov – osobnosť 14.storočia

Prvé pokusy o šírenie humanizmu, začiatok objaviteľských ciest, významné umelecké diela aj kontakt s modernejším poňatím vedy preslávili viacero osobností žijúcich v 14.storočí. Žiadna z nich sa však nezapísala do histórie tak hlboko ako Mansa Musa. Panovník bohatej Ríše Mali sa stal mužom storočia a jeho životopis vzbudzuje  úžas aj v súčasnosti, nakoľko miera jeho bohatstva dosahovala závratné čiastky.

Muž s nevyčísliteľným majetkom

Dejiny ľudstva si pamätajú mnohých panovníkov, ktorí sa mohli doslova kúpať v peniazoch, šperkoch a drahých kameňoch. Majetok, aký sa podarilo spravovať Kráľovi kráľov, si však neužíval ani jeden z nich. Väčšina historikov sa zhoduje, že skutočné bohatstvo tohto kráľa je ťažko vyčísliteľné a všetky rebríčky hovoria len o skromnejších odhadoch. Napriek tomu sa traduje, že Mansa Musa vlastnil v prepočte na dnešné peniaze viac ako 7,8 bilióna eur.

Strážca zlatých a soľných baní

Bohatstvo kráľa Mali sa pochopiteľne nepočítalo v peniazoch, nakoľko v stredoveku tvorili hlavnú časť majetku pozemky, suroviny či vzácne kovy. Rovnako to bolo aj v prípade Mansa Musa, ktorý sa k prepychu dostal vďaka kráľovskej korune. S ňou získal ríšu rozprestierajúcu sa na území dnešného Mali, Mauretánie a Ghany, čím sa stal strážcom zlatých a soľných baní. Údajne šlo o polovicu celosvetových zásob, takže príbehy o tom, že na cestách ho sprevádzali tisíce otrokov a vojakov nesúcich tony zlata nebudú len vymyslenou legendou.

Dnešní miliardári môžu byť akokoľvek úspešní a vplyvní, no súčasný model ekonomického systému im nedovolí vlastniť majetok v rozsahu, akým disponoval Kráľ kráľov. Aj preto je viac než pravdepodobné, že tento muž ostane najbohatším človekom histórie a na jeho pozícii ho nik nevystrieda.

Zdroje : businessinsider.com, independent.co.uk, youtube.com

Zdieľajte tento článok

Prečítajte si viac

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne