fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Na hranici chudoby žije skoro 120 miliónov obyvateľov EÚ

4 minúty čítania

Európska únia, sociálny a ekonomický kolos združujúci 28 krajín starého kontinentu, má byť príkladom vyspelosti a vysokej životnej úrovne obyvateľov. Podľa prieskumov však milióny Európanov bojuje s chudobou a nemá možnosť okúsiť slušné materiálne podmienky.

Vysokému počtu ľudí žijúcich na hranici chudoby sa v dnešnej dobe známej nerovnomerným rozdelením bohatstva nevyhneme. Problémom je, že dosť veľký podiel chudobných nájdeme aj v EÚ a napriek klesajúcej tendencii tohto ukazovateľa sa chudoba stále týka viac ako pätiny populácie žijúcej v členských krajinách.

Chudoba máta 119 miliónov obyvateľov EÚ

Aktuálny vývoj spojený s počtom Európanov dotknutých chudobou monitoruje Eurostat. Síce s oneskorením, ale predsa boli v októbri zverejnené najnovšie štatistiky za rok 2015. Tie nám priniesli hodnoverné informácie zozbierané na základe hodnotenia 3 sociálno-ekonomických faktorov. Výsledkom 119 miliónov obyvateľov ohrozených chudobou, čo je 23,7% populácie EÚ, značí v porovnaní s minulými rokmi pokles, veď napríklad v roku 2012 dosahoval 25%.

Podľa Eurostatu žijú na hranici chudoby obyvatelia ktorí :

          zarábajú menej ako hranica národnej úrovne chudoby v ich štáte

          nemajú splnené základné materiálne potreby (bývanie, auto, práca)

          žijú v domácnosti, kde bol pracovný potenciál využitý pod 20%


Na Balkáne bojuje s chudobou viac než tretina ľudí

Štatistiky poukazujúce na podiel chudoby v EÚ dvíhajú najmä balkánske krajiny. U nich je bežné, že do ohrozenej skupiny ľudí patrí viac ako tretina obyvateľov. Najhoršie výsledky si zapísalo Bulharsko so 41,3% podielom, za ktorým nasleduje Rumunsko s 37,3%, pričom obe krajiny dosiahli zlepšenie. Balkánske trio najhorších uzatvára Grécko, kde s chudobou bojuje až 35,7%.

Českí susedia si vedú najlepšie

Na druhej strane rebríčka stoja prekvapujúco naši českí susedia, ktorí sú chudobou poznačení najmenej spomedzi všetkých Európanov. V roku 2015 s materiálnym zabezpečením bojovalo „len“ 14% Čechov. Dobre si počínajú aj v škandinávskych krajinách, ktoré už tradične patria k lídrom v rebríčku a podiel chudobných nepresahuje 20%.

Poradie vedúcich krajín s najnižšou mierou chudoby za rok 2015 :

Krajina

Podiel ľudí na hranici chudoby

Česko

14%

Švédko

16%

Holandsko

16,8%

Fínsko

16,8%

Dánsko

17,7%

 Francúzsko

 17,7%

Spolu EÚ

 23,7%

Slovensko sa zlepšuje, sme pod 20%

Eurostat nezabudol ani na Slovensko a v porovnaní s predošlými rokmi nás prekvapi lepšími výsledkami. Chudoba vlani údajne trápila 18,4% Slovákov, čo nás zaradilo na pozície v prvej polovici celoeurópskeho rebríčka. Dôležitou informáciou je, že ide o zlepšenie, veď napríklad v roku 2008 sme dosahovali ešte tesne nad 20%. Ak spomíname pokles, nesmieme zabudnúť ani na Poľsko, kde sa podiel znížil najviac v celej EÚ a to o 7,1% na výsledných 23,4%.

Vízie predstaviteľov EÚ sú jasné, praviť všetko pre to, aby najsilnejšie zoskupenie štátov na svete napredovalo a jeho obyvateľom sa žilo stále lepšie. K tomu však budú musieť zdolať jednu z najväčších prekážok, ktorou je vysoký podiel ľudí ohrozených chudobou. Pre nás je však najdôležitejšie, že Slovensku sa v posledných rokoch darí a podiel chudobných klesá.

Zdroje : ec.europa.eu  FOTO: tyden.cz

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne