fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Nemci potvrdili štatút najvýkonnejšej ekonomiky EÚ

3 minúty čítania

Motor Európy, ako (nielen) ekonómovia označujú Nemecko, má za sebou ďalší skvelý rok. Podpísal sa pod to aj pokračujúci nárast HDP, ktorého objem bol opäť najväčším v celej Európe. Aj vďaka tomu sa krajina udržiava na poste najvýkonnejšej ekonomiky v EÚ.

Nemecko patrí rok čo rok k najsilnejším svetovým ekonomikám, čo dokazuje aj objem HDP, ktorý krajina pravidelne vyprodukuje. Najväčší podiel HDP v Európe si na konto pripísala aj vlani, čo tohto hospodárskeho lídra naďalej udržiava na pozícii ťahúňa celej Európy. Aspoň tak to vyplýva z posledných štúdií Eurostatu, ktoré potvrdili opätovné nemecké prvenstvo.

Podiel HDP Nemecka prekonal pätinu EÚ

15,30 bil. €, presne toľko dosiahla výška HDP členských štátov EÚ počas minulého roka. O najväčšiu časť z tohto objemu sa postarala práve spomínaná nemecká ekonomika, ktorá má na svedomí viac ako pätinový podiel. Podľa analytikov z Eurostatu sa v porovnaní s predošlým rokom opäť o niečo zvýšil a dostal na úroveň 3,3 bil. €, čo činí až 21,3 %. To prinieslo ešte lepší výsledok v hodnotení eurozóny s produkciou 11,2 bil. €, čo tvorí 72,9 % z výkonu EÚ.

Prvá trojka vygenerovala vyše polovicu HDP

Kým Nemecko sa samo postaralo o zhruba pätinu HDP v celej EÚ, spolu s Veľkou Britániou a Francúzskom vyprodukovali nadpolovičný podiel, ktorý dosiahol až 51,4 %. To sa podarilo napriek poklesu, ktorý zrejme v dôsledku obáv z brexitu poznačil ekonomiku Veľkej Británie a jej HDP znížil o pár desatín percenta. To, že podiel HDP prvej trojky prekročil 50 %, platí aj v prípade eurozóny, akurát librou platiacich Britov nahradili Taliani.

Štáty s najvyšším podielom HDP (za rok 2017):

Európska úniaEurozóna
Nemecko21,3 %Nemecko29,2 %
Veľká Británia15,2 %Francúzsko20,5 %
Francúzsko14,9 %Taliansko15,4 %
Taliansko11,2 %Španielsko10,4 %

*Zdroj: Eurostat

Slovenský HDP s menej ako 1 % podielom

HDP najvýkonnejších európskych ekonomík je aj naďalej niekoľkonásobne vyšší ako ten slovenský. Eurostat nás na základe výsledkov zaradil medzi 11 členských štátov, ktorých podiel HDP dosiahol pod 1 %. Ten náš predstavuje 0,6 %, vďaka čomu sme sa ocitli medzi Maďarskom (0,8 %) a Luxemburskom (0,4 %).

Prvenstvo Nemecka je zrejme neohrozené aj v tomto roku, takže na pozícií najlepšieho by sa nič meniť nemalo. Otázny je akurát podiel, aký motor Európy dosiahne a či bude opäť aspoň o malý kúsok vyšší ako vlani. Vyhliadky analytikov sú zatiaľ pozitívne, takže pravdepodobne si z celkového európskeho HDP uchmatne ešte väčší kus.

Zdroje: www.reuters.com, ec.europa.eu

Zdieľajte tento článok

Prečítajte si viac

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne