fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Rumuni sa pripravujú na prijatie eura v roku 2024

3 minúty čítania
Euro

Rozširovanie eurozóny bude pokračovať ďalej. Napriek rastúcej vlne euroskepticizmu je vplyvná mena lákadlom aj pre najmladších členov EÚ. Ďalším na zozname čakateľov na jej zavedenie bude Rumunsko. Tamojší obyvatelia by tak mohli platiť eurom už od roku 2024.

Zástancovia jednotnej európskej meny dostali ďalší pozitívny impulz k pokračovaniu svojej iniciatívy. Nedávno ich mohli potešiť správy z Rumunska. Tamojšie politické elity sa totiž začali pripravovať na zavedenie eura. Cesta k tomuto kroku síce bude ešte dlhá, no aktuálna situácia v krajine nasvedčuje tomu, že eurozóna bude mať od roku 2024 nového člena.

Akčný plán na prijatie eura odsúhlasený

5 rokov je dosť dlhý čas na prípravu k splneniu podmienok na prijatie eura. Rumunská vláda sa totiž po dohode s centrálnou bankou a ostatným politickým spektrom dohodla na zavedení spoločnej euromeny v spomínanom roku 2024. Tento termín vyplýva zo schváleného akčného plánu. Ten bol zostavený s dôrazom na splnenie zostávajúcich požiadaviek zo strany EÚ.

Rumunsko bude 20. krajinou v eurozóne

Členských krajín EÚ, v ktorých sa doposiaľ neplatí eurom, už nie je ani 10. Ich zoznam sa má postupne stále viac zužovať. Rumunsko sa v prípade úspešného splnenia akčného plánu stane už 20. účastníkom tohto zoskupenia. Pri návštevách jednotlivých krajín EÚ tak budeme meniť menu už len vo 8 krajinách.

Prijatie eura podporuje väčšina Rumunov

Snahu rumunskej vlády o prijatie eura podporuje aj široká verejnosť. Tá je celkovo naklonená členstvu v EÚ a úzkej spolupráci so západom. Dokazuje to aj jeden z nedávnych prieskumov. Podľa jeho výsledkov súhlasí s členstvom v EÚ až 91 % Rumunov. Len o niečo menší podiel je za vstup krajiny do eurozóny.

Prijatie eura síce politická, odborná aj laická verejnosť v Rumunsku schvaľuje, no navrhnutý termín nesedí všetkým. Rok 2024 je tak stále otázny napriek aktívnej snahe o jeho dodržanie. Viac však napovie priebežné plnenie pripraveného akčného plánu.

Zdroj: www.spiegel.de, www.bloomberg.com

Zdieľajte tento článok

Prečítajte si viac

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne