fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Ako hodnotí rok 2021 generálny riaditeľ skupiny HABERL a aká je jeho vízia pre nasledujúce obdobie?

6 minút čítania
Generálny riaditeľ v rozhovore prezradil, ako COVID-19 ovplyvnil chod spoločnosti, aké úspechy dosiahli jednotlivé divízie, a čo sa chystá v nasledujúcom roku 2022.
Filip Rybár

Rok 2021 bol prelomový a mimoriadne prial najmä finančným trhom. Tým sa podarilo v uplynulom roku dosiahnuť štvornásobok výkonnosti svetovej ekonomiky. Dnes sa pozrieme na rok 2021 očami generálneho riaditeľa skupiny HABERL, Filipa Rybára.

Ako hodnotíte rok 2021?

Rok 2021 bol určite menej turbulentný ako rok 2020, kedy na Slovensko prišla pandémia. Síce sa rok 2021 taktiež niesol v duchu pandémie, vnímam, že sme sa s ňou už naučili žiť a niektoré situácie nás neprekvapili. Nakoľko pôsobíme vo viacerých segmentoch, ako napríklad reality a investície, môžem povedať, že v každom odvetví bola situácia iná. 

Aké dôležité zmeny sa udiali v investíciách, ktorým sa HABERL venuje?

V investíciách sa výrazne pohli technológie dopredu a investori začali preferovať komunikáciu na diaľku. Nakoľko sme už pred pandémiou dbali na používanie nových technológii, tak nás táto situácia neprekvapila a vedeli sme klientom ponúknuť výbornú starostlivosť, aj napriek minimálnej potrebe stretávania sa. Taktiež sa nám podarilo dosiahnuť vynikajúce výnosy v našich portfóliách a získať množstvo nových klientov.

Aké nové výzvy ste zaznamenali v Private Equity?

V Private Equity sme investovali do spoločnosti You Vegan, ktorá vyrába vegánske potraviny. Okrem potenciálneho výnosu túto investíciu vnímam ako pomoc k zlepšeniu životného prostredia. Práve You Vegan je značka s obrovským potenciálom získania veľkého podielu na trhu. Zvyšujúci sa počet konzumentov vegánskej stravy a transformácia podnikov pre výrobu vegánskych produktov poskytuje investorom možnosť investovať do spoločností, ktoré sa v najbližších rokoch budú snažiť udávať trend zdravej výživy, ale aj celkového zdravého životného štýlu.

Keď spomíname výnosy, akú výkonnosť sa vám podarilo dosiahnuť v rámci vašich produktov?

Rok 2021 nám v zhodnocovaní investícii veľmi prial. Naša vlajková loď divízie Wealth Management, riadené portfólio PROFIT dosiahlo v roku 2021 (od 31.12.2020 do 31.12.2021) zhodnotenie 34,39 %, čo hodnotím ako vynikajúci výsledok. Toto portfólio bolo zostavené na Covidové a Post-Covidové obdobie z veľkých amerických spoločností s potrebnou diverzifikáciou sektorov pôsobenia tak, aby dosahovalo čo najlepšie výsledky. Vďaka tomu dokázalo pružne reagovať na pandemickú situáciu. Zároveň aj naše ostatné investičné produkty dosiahli výborné výsledky. 

Okrem investícii pôsobíte aj v realitách. Aké projekty priniesol rok 2021?

V roku 2021 sme začali s výstavbou polyfunkčného objektu Terra Opoy, ktorá by mala byť dokončená v priebehu 2.Q 2022. Zároveň sme získali územné rozhodnutie na náš starší projekt v Bratislave s názvom VINARI, pri ktorom plánujeme spustiť výstavbu v priebehu tohto roka.

Dokončili sme akvizíciu veľmi zaujímavého rezidenčného projektu Green Atrium, ktorý prinesie do hlavného mesta byty, apartmány a kancelárie. Celkové nastavenie projektu sme poňali formou vyspelých technológií a stavili sme najmä na množstvo zelene. Zároveň nám prebieha akvizícia ďalších  rezidenčných projektov, ktoré predstavíme v priebehu tohto roka.

Čo vás počas koronakrízy prekvapilo najviac? 

Napríklad v realitách sme sa po prvýkrát stretli s vysokým nárastom cien a nedostatkom materiálov. Nevedeli sme predikovať aké ceny budú o pár dní a na skladoch bol nedostatok skladových zásob. Na takúto situáciu sme už v dnešnej dobe neboli zvyknutí. Tento nárast nás zastihol práve vo fáze realizácie monolitu projektu Terra Opoy, čo bolo obzvlášť náročné, nakoľko v tomto procese sme používali práve najviac zdražený materiál, a to oceľ. Neskôr sa výrazne zvýšili aj ďalšie materiály, ako napríklad drevo a plast. Nakoniec sme celú situáciu zvládli výborne a dodržíme aj plánovaný termín kolaudácie. 

Keď sme pri cieľoch, čo plánujete v tomto roku?

Rok 2022 sa v spoločnosti HABERL ponesie v znamení rozširovania tímu kolegov, vývoja nových technológii a vyhľadávaní nových investičných príležitostí.

V divízii Wealth Management pripravujeme spustenie pobočky v Českej republike, kde chceme tiež aktívne pôsobiť. Zároveň pripravujeme už tretiu verziu klientskej zóny a spustenie aplikácie, aby naši klienti mali viac možností investovať a získali lepší prehlaď o svojich investíciách. 

Real Estate náš čaká veľká výzva, a to v podobe realizácie projektu Green Atrium, čo je doposiaľ náš najväčší projekt. Taktiež začíname s výstavbu projektu VINARI. Okrem toho nás čaká dokončenie spomínaného projektu Terra Opoy a dokončenie prebiehajúcich akvizícii nových projektov. Zároveň sa začíname zaujímať aj o zahraničný trh.

Pod značkou HABERL sa nachádzajú divízie, ktoré poskytujú rôznorodé služby v investičnom bankovníctve. Zameriavame sa na investície, ktoré nám dávajú zmysel a prinášajú vysoké zhodnotenie našim klientom. Veríme, že aj napriek pandémii budú naše výsledky aj naďalej progresívne tak, ako v uplynulom roku. Považujem to za zásluhu celého nášho tímu, ktorému sa aj vďaka vysokému nasadeniu podarilo naplniť stanovené ciele.

O Filipovi Rybárovi:

Filip Rybár je generálny riaditeľ skupiny HABERL. Vyštudoval bankovníctvo a financie. Už počas vysokej školy pôsobil na manažérskej pozícií v oblasti logistiky. Následne začal pracovať vo finančnom sektore. V roku 2013 založil investičnú skupinu HABERL. V spoločnosti je zodpovedný za stratégiu a riadenie skupiny, akvizíciu a nastavovanie nových investícií skupiny.

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne