fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Spoločnosť HABERL sa stala generálnym partnerom Národnej golfovej ligy

7 minút čítania
Ako spoločnosť cítime spoločenskú zodpovednosť, a preto sme sa rozhodli podporiť rozvoj mládeže a športu na Slovensku.
skga

Vedeli ste že… 

Na svete je 66 miliónov registrovaných golfistov a golfistiek, a ďalšie milióny ľudí sa venujú golfu mimo registrácie. Táto hra je 10. najväčším športom na svete. Golf je veľmi zdravým športom a podporuje aktívny životní štýl. Už len golfoví fanúšikovia proaktívne nachodia v priemere 10 km na turnajoch, a to vo zvýšenom tempe, čo je zdraviu prospešné. 

Čo je to Slovenská golfová asociácia a čomu sa venuje?  

Občianske združenie Slovenská golfová asociácia (SKGA) je uznaným národným športovým zväzom Ministerstvom školstva. SKGA sa ako nástupnícka organizácia Slovenskej golfovej únie (založená v roku 1991) výhradne stará o kompletnú agendu golfovej hry na území SR

Hlavnou úlohou SKGA je zabezpečovať verejný záujem v športe. Z tejto úlohy vyplýva, okrem iných, aj podpora a rozvoj športu mládeže, zabezpečenie prípravy a účasti športovej reprezentácie Slovenskej republiky na významných súťažiach, ochrana integrity športu, podpora zdravého spôsobu života obyvateľstva, podpora a rozvoj golfovej hry, a súťaží v spektre všetkých vekových skupín. 

Ako a kedy vznikla SKGA a čo je jej cieľom?  

I keď golfových hráčov na Slovensku pribúdalo veľmi pomaly, ambície presadiť sa na medzinárodnej úrovni narastali. Tak sa začalo uvažovať o vytvorení vlastnej národnej riadiacej organizácie, schopnej začleniť sa aj do systému nášho telovýchovného hnutia. Samozrejme týmto myšlienkam napomáhali aj federalizačné snahy na všetkých úrovniach spoločnosti po „nežnej revolúcii“ v roku 1989. Asi aj preto tradičný aprílový “drive” na začiatok sezóny v roku 1991 v parku stupavského kaštieľa vyústil do rozhodnutia vedenia golfového klubu Elán Bratislava ustanoviť prípravný výbor pre vznik národnej golfovej asociácie

Veci sa skutočne dali do pohybu, a to i napriek skutočnosti, že na Slovensku v tomto čase bolo registrovaných približne len 30 golfistov vo všetkých vekových kategóriach. Tu sa dohodol názov  organizácie a pripravil sa návrh prvých stanov vznikajúceho občianskeho združenia. Rozhodnutie plenárnej schôdze sa legalizovalo následnou registráciou Slovenskej golfovej únie (SGÚ), ako občianskeho združenia na MV ČSFR. Osobným prístupom prezidenta J. Lupsinu a za neoceniteľnej pomoci vtedajšieho prezidenta ČGF p. Goldscheidera, sa v roku 1995 podaril vstup do Europskej Golfovej Asociácie

Koľko členov má SKGA a aké sú výhody členstva?  

Slovenská golfová asociácia má doteraz 8 047 registrovaných hráčov a hráčiek prostredníctvom členských klubov. Hlavnou výhodou je možnosť súťažiť podľa tzv. svetového hendikepového systému, kedy si golfista začiatočník môže zmerať sily s vrcholovými golfistami a stále mať nádej zvíťaziť. Prakticky tak môžete poraziť aj Tigera Woodsa, keď sa Vám „podarí“ si s ním zahrať. 

Máte vlastnú víziu kam by mal slovenský golf smerovať? 

“Samozrejme je primárnym cieľom získať čo najviac nových golfistov, hlavne detí. Vnímame, že naša základňa, z ktorej vyberáme reprezentantov alebo prípadných olympionikov, je veľmi úzka. Hlavný cieľ je teda základňu rozšíriť a priviesť nových hráčov,“ uviedol Rastislav Antala, prezident Slovenskej golfovej asociácie. 

“Musíte si uvedomiť, že golf sa na Slovensku hrá neuveriteľne krátku dobu. Vlastne sme s ním znova začali až v priebehu deväťdesiatych rokov. Reálne sa golf na Slovensku hrá 25 rokov a všetci tréneri sa regrutovali z prvých amatérskych hráčov. Ako profesionáli pracujú iba pár rokov. Nejaký vývoj za sebou máme a sám hovorím, že práve úspech Roryho Sabbatiniho na LOH v Tokiu, nám vytvorí priestor, aby sme sa dočkali novej éry slovenského golfu a väčšej podpory od štátu a viac aktivít. Verím tomu, že až sa o štyri roky obzrieme, budeme si môcť povedať, že sme urobili kus dobrej práce a novú éru slovenského golfu naozaj naštartovali,” dodal pán Antala. 

Aký ľudia sa venujú golfu a čím je zaujímavá táto hra? 

“Golfovej hre sa venujú aktívny ľudia pre súťaženie a športovú výzvu. Sú to tí, ktorí hľadajú relax, či už sami alebo v skupine priateľov, alebo s rodinou. Golf je ako tanec, pretože je relatívne náročný na koordináciu niekoľkých pohybov. Aby sa človeku podarilo zahrať loptu do vzdialenosti a v línii, ktorú požaduje, musí byť koordinačne uvedomelý. Je to ako choreografia tanca. Skĺbite potrebné pohyby a pritom zahráte loptu. Pocit, ktorý zažijete pri správnom zahratí je nenahraditeľný. Je to aj moment, kedy sa rozhodne, či záujemca o golfovú hru tomuto športu „prepadne“ alebo nie. Celú túto činnosť robíme v krásnom, krajinárskou architektúrou kultivovanom prostredí niekoľko hodín. Venujeme sa tak súčasne fyzickému aj mentálnemu zdraviu. Zdravotné benefity sú nepopierateľné,” uviedol Kamil Balga, generálny sekretár SKGA. 

Aké aktivity plánujete realizovať v najbližšom roku?  

“V najbližšom roku sa chceme naďalej venovať rozvoju mobilnej aplikácie, v ktorej sú našou prioritou najmä štatistiky hráčov. Tento rok budeme usporadúvať v spolupráci s Európskou golfovou asociáciou prestížne podujatie St. Andrews Trophy, na ktorom nastúpia najlepší amatérski hráči z Veľkej Británie proti výberu kontinentálnej Európy. Získať toto podujatie sa nám podarilo vďaka úspešným deviatim organizáciám Majstrovstiev Európy od roku 2011. Budúci rok budeme organizovať podujatie European Young Masters a Majstrovstvá Európy tímov mužov a juniorov, divíza 2. Budeme tiež pracovať na ďalšej digitalizácii procesov v prospech hráčov. Prvou lastovičkou bola a je elektronická karta na našich turnajoch,” uviedol Rastislav Antala. 

Prečo ste sa rozhodli stať generálnym partnerom práve Národnej golfovej ligy? 

“V HABERL vnímame šport ako neodlúčiteľnú súčasť našich životov. Keďže aj ja sa okrem iných športov venujem aj golfu viem, že je to výborný šport, pri ktorom sa spája viacero prvkov ako koordinácia, vytrvalosť, disciplína, plánovanie, rozvaha a iné. Myšlienka Slovenskej golfovej ligy nás veľmi oslovila, a preto sme sa stali jej Generálnym partnerom. Sme radi, že sme mohli takouto formou prispieť k rozvoju golfu a mládeže na Slovensku,” vyjadril sa generálny riaditeľ skupiny HABERL, Filip Rybár

SKGA podporuje aktivity pre deti a mládež 

SKGA podporuje golfové krúžky v školách a centrá talentovanej mládeže pre výkonnostných hráčov. Pripravuje podklady pre spoluprácu s MŠVVŠ na projekte Moduly a snaží sa zapojiť do projektu vládneho zmocnenca pre šport, Karola Kučery v projekte Tréneri v školách.

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne