fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

HABERL ⟶ Blog

haberl typical black stripes

Správa o vývoji dynamického portfólia PROFIT za 2. kvartál 2021

Pripravili sme pre vás správu o vývoji dynamického portfólia PROFIT, za druhý kvartál roku 2021. Dozviete sa, ktoré udalosti ovplyvnili vývoj svetových trhov, a porovnáme výkonnosť nášho portfólia s indexom S&P 500.
PROFIT 2Q 2021

PROFIT

Dynamické portfólio PROFIT je riadené profesionálnym portfólio manažérom s dlhoročnými skúsenosťami a výborným prehľadom na trhoch. Je určené pre ľudí, ktorí chcú dosahovať nadštandadné výnosy, pri podstúpení vyššieho rizika volatility.

Súhrn svetových trhov za mesiac Apríl

USA

Americké akcie dosiahli v apríli solídne zisky a ekonomické údaje boli celkovo povzbudivé. Medzikvartálny anualizovaný rast HDP v prvom štvrťroku vzrástol na 6,4%, a tesne tak minul očakávania 6,7%. Aj napriek tomu sa súhrnná obchodná aktivita, meraná indexom zložených nákupných manažérov PMI (index obchodnej činnosti na základe prieskumu súkromných spoločností v priemysle a službách), v marci vyšplhala na 59,7 bodov.  Zisk viedol sektor služieb, ktorý signalizoval najväčší nárast od roku 2014.

Dôvera spotrebiteľov, aj keď je stále pod predpandemickou úrovňou, tiež silne vzrástla. Prezident Biden nadviazal na svoj návrh zákona o fiškálnych stimuloch vo výške 1,9 bilióna dolárov, navrhnutými dotáciami v oblasti infraštruktúry a výroby vo výške 2 biliónov dolárov. Federálny rezervný systém (Fed) tiež potvrdil vôľu riadiť ekonomiku nad dlhodobým inflačným cieľom – na podporu oživenia ekonomiky a plnej zamestnanosti. 

EU

Akcie v eurozóne taktiež rástli. Po prekonaní nízkohodnotených častí trhu v posledných mesiacoch, mali oblasti s vyšším rastom tendenciu v apríli dosahovať lepšie výsledky. Na odvetvovej úrovni patrili informačné technológie k najvýkonnejším spoločnostiam. Niekoľko bánk dokázalo znížiť rezervy alebo znížiť úroveň opravných položiek, pretože podpora vlád a centrálnych bánk doteraz odvrátila vlnu zlých úverov. Údaje o HDP ukazujú, že ekonomika eurozóny sa v 1. štvrťroku znížila o 0,6%. Súhrnná obchodná aktivita (PMI), dosiahol nové rekordné maximum 63,4 bodov. Ročná inflácia v eurozóne sa na apríl odhadovala na 1,6%, v porovnaní s 1,3% v marci. Európska centrálna banka v marci zrýchlila tempo svojich nákupov aktív a v apríli potvrdila, že bude pokračovať v tomto tempe, aby zabránila rastu nákladov na pôžičky, ktoré by mohli ohroziť hospodárske oživenie.

ÁZIA

Japonský akciový trh v apríli klesol o 2,8%, aj keď k tomuto pohybu došlo iba za dva dni, keď investori videli väčšiu šancu, že Japonsko môže znova zaviesť obmedzenia činnosti. Japonský Jen spočiatku prudko posilňoval voči hlavným menám, avšak pred koncom mesiaca si odpísal približne polovicu z tohto rastu. Údaje o priemyselnej výrobe zostali za posledné tri mesiace stabilné. Sezóna firemných výsledkov sa začala tesne pred koncom apríla. V apríli zatiaľ svoje hospodárske výsledky reportovali len menšie spoločnosti, ale čísla zatiaľ vyzerajú dobre oproti očakávaniam, rovnako ako v predchádzajúcom štvrťroku.

Porovnanie vývoja indexu S&P 500 a dynamického portfólia PROFIT za mesiac Apríl

Naše dynamické portfólio PROFIT si za apríl pripísalo 3,04% a výkonnostne tak prekonalo benchmark S&P 500 o 1,33%

april

Súhrn svetových trhov za mesiac Máj

USA

Americké akcie v máji vzrástli. Ekonomická aktivita opäť vykazovala známky akcelerácie, keď sa priemyselné podniky znovu otvárajú a pokračuje sa vo vakcinácii, čo zdvihlo náladu investorov. Súhrnná obchodná aktivita – meraná indexom zložených nákupných manažérov (PMI), vzrástla v apríli na 63,5 bodov, čo naznačuje výraznú expanziu. Celková inflácia spotrebiteľských cien v apríli medziročne vzrástla o 4,2%, čo je najvyššia úroveň od septembra 2008, čo vyvolalo určité rodiace sa obavy, že by mohlo viesť k prísnejšej menovej politike.

Predstavitelia Federálneho rezervného systému (Fed), naznačili opatrný optimizmus ohľadom oživenia. Niektorí členovia sú otvorení diskusiám o uťahovaní, ak bude ekonomika napredovať veľmi rýchlo. Miera nezamestnanosti sa mierne zvýšila na 6,1%. Príjmy spoločností odrážali ekonomickú dynamiku. Najvýkonnejšie výsledky dosiahli akciové odvetvia, úzko spojené s ekonomickým rastom, ako sú energetika a materiály. 

EU

Akcie eurozóny zaznamenali v máji ďalší rast a prekonali ostatné regióny. Zavádzanie vakcín pokračovalo v zrýchlenom tempe vo viacerých krajinách. Podľa údajov z časopisu Our World In Data dostalo k 31. máju, 43% nemeckej populácie najmenej jednu dávku vakcíny. Vo Francúzsku a Taliansku 38%.

Obmedzenia sociálnej a hospodárskej činnosti sa vo všeobecnosti ďalej uvoľňovali. To malo za následok väčší optimizmus v súvislosti s ekonomickými a obchodnými výhľadmi na zvyšok roka. Pokrok viedol energetický, finančný a spotrebiteľský sektor, zatiaľ čo zdravotníctvo, informačné technológie a verejné služby zaostávali.

Údaje do budúcnosti sú naďalej veľmi povzbudivé. Index zložených nákupných manažérov (PMI) vzrástol na 56,9 bodov,  čo predstavuje maximum za 39 mesiacov. Napriek zlepšujúcim sa ekonomickým vyhliadkam, tvorcovia politiky Európskej centrálnej banky naznačili, že je príliš skoro na stiahnutie stimulačných opatrení. Ročná inflácia sa v apríli potvrdila na úrovni 1,6%, v máji sa však zvýšila na 2,0%.

ÁZIA

Po prudkom poklese v druhom májovom týždni sa japonský akciový trh následne zotavil, pretože obavy z globálnej inflácie ustúpili. Japonský Jen mierne oslabil voči americkému doláru, čo poskytlo určitú podporu sentimentu na akciových trhoch. Sezóna firemných výsledkov v máji, dopadla pri väčšine firiem v súlade s očakávaniami konsenzu alebo ich mierne prekonali. 

Porovnanie vývoja indexu S&P 500 a dynamického portfólia PROFIT za mesiac Máj

S&P 500 si v Máji odpísalo o 0,67% menej ako dynamické portfólio PROFIT, ktoré si v máji odpísalo -1,53%.

Súhrn svetových trhov za mesiac Jún

USA

Druhý štvrťrok bol pre americké akcie silný a index S&P 500 koncom júna dosiahol nové historické maximum. Za mesiac jún si pripísal 5,71%. Zisk v tomto štvrťroku dosiahli takmer všetky sektory. Zasadanie Federálneho rezervného systému (Fed), ktoré stanovovalo sadzby, neprinieslo žiadnu zmenu politiky, ale jeho prognózy naznačovali, že zvýšenie úrokových sadzieb by mohlo prísť v roku 2023. Zdá sa, že to niektorých účastníkov trhu vyviedlo z miery, hoci následné komentáre predstaviteľov Fedu sa snažili rozptýliť obavy príliš rýchleho sprísňovania menovej politiky.

Koncom júna, prezident Joe Biden zabezpečil dohodu o balíku pre infraštruktúru v hodnote približne 1 bilióna amerických dolárov na modernizáciu ciest, mostov a širokopásmových sietí v nasledujúcich ôsmich rokoch. Dohoda nedosiahla plán výdavkov na infraštruktúru vo výške 2,3 bilióna amerických dolárov oznámených v marci a neriešila výdavky na sociálnu záchrannú sieť navrhnutú v apríli.

EU

Akcie eurozóny v druhom štvrťroku vzrástli, podporené silnou sezónou výnosov spoločností a zrýchlením tempa zavádzania vakcín. Mnoho európskych krajín zaznamenalo v tomto štvrťroku pokles infekcií spôsobených vírusom COVID-19 a dokázali uvoľniť obmedzenia v sociálnej a ekonomickej činnosti. Ekonomické údaje poukazovali na silné oživenie aktivity v druhom štvrťroku. Európska komisia podpísala prvý z národných plánov obnovy, ktorý získa financovanie z fondu EÚ novej generácie vo výške 800 miliárd EUR

ÁZIA

Index MSCI Asia Index zaznamenal v druhom štvrťroku pozitívny výnos, uprostred pokračujúceho optimizmu investorov, ohľadom návratu k ekonomickej normálnosti a ukončenia pandémie COVID-19. Avšak, na konci štvrťroku bol rast akcií tlmený, pretože v dôsledku delta variantu bol potlačený optimizmus investorov. Silnejší americký dolár, tiež v júni ovplyvnil výnosy, zatiaľ čo sentimentálnejší tón amerického Federálneho rezervného systému a rastúce obavy z inflácie, ďalej oslabovali sentiment.

Porovnanie vývoja indexu S&P 500 a dynamického portfólia PROFIT za mesiac Jún

Posledný mesiac v druhom kvartáli naše dynamické portfólio PROFIT zaznamenalo solídny rast na úrovni 5,53% a S&P 500 za tú istú periódu výkonnostne mierne prevýšilo a to 0,18%

Vývoj percentuálneho zhodnotenia dynamického portfólia PROFIT od prvotného založenia portfólia (26.8.2020) do 30.6.2021

Hodnota portfólia sa za obdobie od 26.8.2020 do 30.6.2021 na percentuálnej báze zmenila v mene EUR o 21,12%. V porovnaní s Benchmarkom (index S&P 500) vytvorilo dynamické portfólio PROFIT za uvedenú časovú periódu rozdiel vo výnosoch na úrovni – 3,58%.

26.8.2020-30.6.2021

Vývoj percentuálneho zhodnotenia dynamického portfólia PROFIT od 1.4.2021 do 30.6.2021

*Hodnota portfólia sa za obdobie od 1.4.2021 do 30.6.2021 na percentuálnej báze zmenila v mene EUR.

**V porovnaní s Benchmarkom (index S&P 500) vytvorilo dynamické portfólio PROFIT za uvedenú časovú periódu rozdiel vo výnosoch. 

DYNAMIC HABERL% *Rozdiel vo výnosoch v %**
Apríl3,041,33
Máj-1,53-0,67
Jún5,53-0,18

Kvartálny sumár 

S&P 500 v druhom kvartáli opäť zaznamenal solídny rast. Nadviazal tak na silný štvrtý kvartál 2020 a solídny rast v prvom kvartáli 2021.  

Hodnota nášho portfólia sa za obdobie od 1.4.2021 do 30.6.2021 na percentuálnej báze zvýšila v mene EUR o 6,54%, mierne tak zaostala za výkonnosťou benchmarku S&P 500 ktoré, ktorý vzrástol o 8,17%. 

Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že naše dynamické portfólio PROFIT splnilo náš cieľ zhodnocovať peňažné prostriedky našich klientov.

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Podobné články

stripes blue

Máte viac otázok ohľadne investovania?

Zanechajte nám kontakt. Naši profesionáli vás budú čoskoro kontaktovať a radi vám odpovedia na všetky vaše otázky.