fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Výročná správa konzervatívneho portfólia VALUE

6 minút čítania
V tejto správe pre vás zhrnieme najdôležitejšie udalosti v roku 2020 na trhu zlata a európskych vládnych dlhopisov a porovnáme výkon konzervatívneho portfólia VALUE s benchmarkom Bloomberg Barclays EuroAgg Total Return Index Value Unhedged EUR.
výročná správa value

Cieľom konzervatívnej stratégie VALUE je dosahovanie výnosu z pohybu cien ETF vládnych dlhopisov štátov Eurozóny s maturitou od 1 do 25 rokov, ktorých kreditná kvalita je vždyv investičnom stupni.

Zároveň istá časť výnosu je tvorená z ETF s podkladovým aktívom zlata. Portfólio by malo klientom zabezpečiť primeranú a bezpečnú diverzifikáciu ich celkových investíciía majetku. V prípade poklesu, alebo značnej volatility na kapitálových trhoch by si portfólio malo udržať relatívne stabilnú hodnotu.

1. Kvartál

Zlato ťažilo z hlbokej neistoty, ktorá sa rozšírila po celom svete. Obchodná aktivita v prvých dvoch mesiacoch bola do značnej miery výsledkom politického napätia medzi USA a Iránom a obchodnými rokovaniami medzi USA a Čínou. Účinky pandémie vyvolanej koronavírusom zvýšili dopyt po žltom kove, ktorý začiatkom marca prekročil úroveň 1 680 USD a dosiahol sedemročné maximum. Po krátkom predaji nával pokračoval do bezpečného prístavu a zlato skončilo v prvom štvrťroku nad 1 600 USD, čím vzrástlo o presvedčivých 6%.

Európske štátne dlhopisy, ktoré tvoria 72% nášho konzervatívneho portfólia VALUE, v prvom štvrťroku vzrástli tiež, nakoľko ich výnosy poklesli (keď výnosy klesajú, ceny dlhopisov rastú). Napríklad výnos z 10-ročného nemeckého dlhopisu, nazvaný Bund, klesol z -0,19% na -0,46%.

Keďže ceny štátnych dlhopisov a zlata ťažili z dopytu vyvolaného pandémiou, naše konzervatívne portfólio VALUE vzrástlo tiež v prvom štvrťroku o 2,4% v porovnaní s referenčným indexom „Bloomberg Barclays EuroAgg Total Return Index Value Unhedged EUR“, ktorý poklesol o 1,2%.

2. Kvartál

Lockdowny sa dotkli nielen európskych krajín a USA, ale aj krajín produkujúcich zlato, ktoré kvôli obmedzeniam znižovali ponuku, čo zároveň spôsobilo rast ceny zlata. Aj keď v Európea USA boli zavedené stimulačné balíky na oživenie ekonomík a trhy rástli, pretrvávala neistota o prekonaní pandémie. Pri zníženej ponuke a stálom dopyte v druhom štvrťroku vzrástla cena zlata nad 9%.

Výnosy európskych štátnych dlhopisov poklesli, čo spôsobilo ďalší rast cien dlhopisov. Výnos nemeckých dlhopisov Bund klesol na -0,50% a výnos francúzskych 10-ročných dlhopisov klesol na -0,12% z marcových -0,01%. Naše konzervatívne portfólio VALUE sa zvýšilo o 3,5%, zatiaľ čo jeho sa benchmark zvýšil o 2,3%.

3. Kvartál

Pokračujúci dopyt po zlate a znehodnotenie amerického dolára spôsobili ďalší nárast ceny žltého kovu. Začiatkom augusta zlato vzrástlo nad 2 000 USD za uncu, ale nedokázalo ísť vyššie ani udržať túto cenu. Nakoniec pokleslo späť pod úroveň 2 000, ale v treťom štvrťroku stále získalo viac ako 6%.

Výnosy európskych štátnych dlhopisov si zachovali klesajúci trend. Výnos nemeckého Bund klesol iba na -0,52% z -0,5% v júni, ale výnosy 10-ročných dlhopisov Talianska klesliz 1,33% na 0,87% za rovnaké obdobie, čo bol výrazný pokles. V prípade Francúzska poklesol výnos 10-ročných dlhopisov z -0,12% na -0,24%. Vďaka tomu vzrástli ceny dlhopisov, ktoré spolu so zlatom zvýšili hodnotu nášho portfólia o 2,3%, zatiaľ čo referenčná hodnota vzrástla o 1,9%.

4. Kvartál

Investori reagovali pozitívne na to, že sa v novembri stal prezidentom USA Joe Biden. Pozitívny sentiment posilnili aj dobré správy ohľadom vývoja vakcín, čo spôsobilo pokles ceny zlata.

Na konci novembra zlato pokleslo pod úroveň 1 800 USD, aby v decembri zase stúplo. Ceny zlata ukončili rok tesne pod úrovňou 1 900. Za štvrtý štvrťrok vzrástli o zhruba pol percentaa za rok 2020 o 18%.

Výnosy európskych štátnych dlhopisov sa na konci roka tlačili nadol, čím sa ceny dlhopisov opäť zvýšili. Výnos nemeckého Bund skončil rok na -0,57% z -0,52% v septembri, zatiaľ čov januári začal na -0,19%. Výnos francúzskych 10-ročných dlhopisov klesol na -0,34%z -0,24% v septembri a z 0,12% 1. januára. Výnosy talianskych dlhopisov klesli na 0,52% z 0,87% v septembri a z 1,43% od začiatku roka 2020.

Z dôvodu slabej výkonnosti zlata v poslednom štvrťroku naše portfólio uzavrelo na -0,86%a referenčná hodnota získala 1,2%.

Ročný sumár

Na základe finálnych údajov výnosnosti konzervatívneho portfólia VALUE môžeme skonštatovať, že sme splnili stanovené ciele. Klientom sme zabezpečili primeranú a bezpečnú diverzifikáciu ich celkových investícií a majetku.

Hodnota portfólia sa za obdobie od 1.1.2020 do 31.12.2020 na percentuálnej báze zvýšila o 6,44%, zatiaľ čo sa jeho benchmark zvýšil o 4,51%.

konzervativne portfolio value

Zdroj informácií: IEX cloud, EOD
Údaje sa týkajú simulovanej výkonnosti a výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Všetky výnosy sa prepočítavajú na menu EUR, pričom výkonnosť je meraná ku koncu každého dňa, na základe uzatváracích cien aktív na príslušných burzách. Výnosy sa zobrazujú pred odpočítaním akýchkoľvek poplatkov a provízií a pred zdanením. Pre zistenie čistej výkonnosti portfólia je potrebné zahrnúť vplyv poplatkov podľa aktuálneho cenníka. Všetky údaje o výkonnosti portfólia za príslušné časové obdobia sú uvedené ako hrubá simulovaná výkonnosť.


Aj pri značnej volatilite na kapitálových trhoch si portfólio udržalo relatívne stabilnú hodnotu. Portfólio VALUE v roku 2020 prekonalo jeho benchmarkový index, čo potvrdila aj spokojnosť našich klientov.

Viac o konzervatívnom portfóliu VALUE nájdete tu – www.haberl.sk/konzervativne-portfolio/
PDF výročnej správy

Zdieľajte tento článok

Prečítajte si viac

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne