fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

HABERL ⟶ Blog

haberl typical black stripes

Výročná správa konzervatívneho portfólia VALUE

V tejto správe pre vás zhrnieme najdôležitejšie udalosti v roku 2020 na trhu zlata a európskych vládnych dlhopisov a porovnáme výkon konzervatívneho portfólia VALUE s benchmarkom The Bloomberg Barclays Euro-Aggregate Index.
výročná správa value

Cieľom konzervatívnej stratégie VALUE je dosahovanie výnosu z pohybu cien vládnych dlhopisov štátov Eurozóny s maturitou od 1 do 25 rokov, ktorých kreditná kvalita je vždyv investičnom stupni.

Zároveň istá časť výnosu je tvorená z pohybu cien zlata na svetových trhoch. Portfólio by malo klientom zabezpečiť primeranú a bezpečnú diverzifikáciu ich celkových investíciía majetku. V prípade poklesu, alebo značnej volatility na kapitálových trhoch by si portfólio malo udržať relatívne stabilnú hodnotu.

1. Kvartál

Zlato ťažilo z hlbokej neistoty, ktorá sa rozšírila po celom svete. Obchodná aktivita v prvých dvoch mesiacoch bola do značnej miery výsledkom politického napätia medzi USA a Iránom a obchodnými rokovaniami medzi USA a Čínou. Účinky pandémie vyvolanej koronavírusom zvýšili dopyt po žltom kove, ktorý začiatkom marca prekročil úroveň 1 680 USD a dosiahol sedemročné maximum. Po krátkom predaji nával pokračoval do bezpečného prístavu a zlato skončilo v prvom štvrťroku nad 1 600 USD, čím vzrástlo o presvedčivých 6%.

Európske štátne dlhopisy, ktoré tvoria 72% nášho konzervatívneho portfólia VALUE, v prvom štvrťroku vzrástli tiež, nakoľko ich výnosy poklesli (keď výnosy klesajú, ceny dlhopisov rastú). Napríklad výnos z 10-ročného nemeckého dlhopisu, nazvaný Bund, klesol z -0,19% na -0,46%.

Keďže ceny štátnych dlhopisov a zlata ťažili z dopytu vyvolaného pandémiou, našekonzervatívne portfólio VALUE vzrástlo tiež v prvom štvrťroku o 2,4% v porovnaní s referenčným indexom „Bloomberg Barclays Euro-Aggregate Index“, ktorý poklesol o 1,2%.

1Q Conservative

2. Kvartál

Lockdowny sa dotkli nielen európskych krajín a USA, ale aj krajín produkujúcich zlato, ktoré kvôli obmedzeniam znižovali ponuku, čo zároveň spôsobilo rast ceny zlata. Aj keď v Európea USA boli zavedené stimulačné balíky na oživenie ekonomík a trhy rástli, pretrvávala neistota o prekonaní pandémie. Pri zníženej ponuke a stálom dopyte v druhom štvrťroku vzrástla cena zlata nad 9%.

Výnosy európskych štátnych dlhopisov poklesli, čo spôsobilo ďalší rast cien dlhopisov. Výnos nemeckých dlhopisov Bund klesol na -0,50% a výnos francúzskych 10-ročných dlhopisov klesol na -0,12% z marcových -0,01%. Naše konzervatívne portfólio VALUE sa zvýšilo o 3,5%, zatiaľ čo jeho sa benchmark zvýšil o 2,3%.

2Q Conservative

3. Kvartál

Pokračujúci dopyt po zlate a znehodnotenie amerického dolára spôsobili ďalší nárast ceny žltého kovu. Začiatkom augusta zlato vzrástlo nad 2 000 USD za uncu, ale nedokázalo ísť vyššie ani udržať túto cenu. Nakoniec pokleslo späť pod úroveň 2 000, ale v treťom štvrťroku stále získalo viac ako 6%.

Výnosy európskych štátnych dlhopisov si zachovali klesajúci trend. Výnos nemeckého Bund klesol iba na -0,52% z -0,5% v júni, ale výnosy 10-ročných dlhopisov Talianska klesliz 1,33% na 0,87% za rovnaké obdobie, čo bol výrazný pokles. V prípade Francúzska poklesol výnos 10-ročných dlhopisov z -0,12% na -0,24%. Vďaka tomu vzrástli ceny dlhopisov, ktoré spolu so zlatom zvýšili hodnotu nášho portfólia o 2,3%, zatiaľ čo referenčná hodnota vzrástla o 1,9%.

3Q Conservative

4. Kvartál

Investori reagovali pozitívne na to, že sa v novembri stal prezidentom USA Joe Biden. Pozitívny sentiment posilnili aj dobré správy ohľadom vývoja vakcín, čo spôsobilo pokles ceny zlata.

Na konci novembra zlato pokleslo pod úroveň 1 800 USD, aby v decembri zase stúplo. Ceny zlata ukončili rok tesne pod úrovňou 1 900, za štvrtý štvrťrok vzrástli o zhruba pol percentaa za rok 2020 o 18%.

Výnosy európskych štátnych dlhopisov sa na konci roka tlačili nadol, čím sa ceny dlhopisov opäť zvýšili. Výnos nemeckého Bund skončil rok na -0,57% z -0,52% v septembri, zatiaľ čov januári začal na -0,19%. Výnos francúzskych 10-ročných dlhopisov klesol na -0,34%z -0,24% v septembri a z 0,12% 1. januára. Výnosy talianskych dlhopisov klesli na 0,52%z 0,87% v septembri a z 1,43% od začiatku roka 2020.

Z dôvodu slabej výkonnosti zlata v poslednom štvrťroku naše portfólio uzavrelo na -0,86%a referenčná hodnota získala 1,2%.

4Q Conservative

Ročný sumár

Na základe finálnych údajov výnosnosti konzervatívneho portfólia VALUE môžeme skonštatovať, že sme splnili stanovené ciele. Klientom sme zabezpečili primeranú a bezpečnú diverzifikáciu ich celkových investícií a majetku.

Hodnota portfólia sa za obdobie od 1.1.2020 do 31.12.2020 na percentuálnej báze zvýšila o 6,44%, zatiaľ čo sa jeho benchmark zvýšil o 4,51%.

konzervativne portfolio value


Aj pri značnej volatilite na kapitálových trhoch si portfólio udržalo relatívne stabilnú hodnotu. Portfólio VALUE v roku 2020 prekonalo jeho benchmarkový index, čo potvrdila aj spokojnosť našich klientov.

Viac o konzervatívnom portfóliu VALUE nájdete tu – www.haberl.sk/konzervativne-portfolio/
PDF výročnej správy

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Podobné články

Ako kúpiť akcie v roku 2021

Ako kúpiť akcie v roku 2021?

Nákup akcií nie je ani zďaleka taký komplikovaný, ako sa vám môže spočiatku zdať, no je potrebné sa na neho dôkladne pripraviť a získať všetky potrebné informácie, ktoré vám predstavíme, aj v tomto článku.
stripes blue

Máte viac otázok ohľadne investovania?

Zanechajte nám kontakt. Naši profesionáli vás budú čoskoro kontaktovať a radi vám odpovedia na všetky vaše otázky.