fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Výročná správa o vývoji Dynamického portfólia PROFIT

6 minút čítania
Prinášame Vám výročnú správu o vývoji dynamického portfólia PROFIT v roku 2021. Spoločne sa pozrieme na to, aké udalosti ovplyvnili vývoj portfólia a aké zhodnotenie portfólio dosiahlo.
PROFIT

Dynamické portfólio PROFIT sa zameriava iba na tie firmy, ktoré budú schopné zvyšovaním svojich budúcich voľných peňažných tokov dlhodobo navyšovať trhovú hodnotu.

Portfólio bolo vytvorené aj za účelom participovania na raste hodnoty spoločností, ktoré budú schopné najlepšie čeliť problémom s COVID-19. Firmy, ktoré neustále inovujú, disponujú efektívnou globálnou škálou, majú kvalitné riadenie a najlepších zamestnancov, budú aj v nastupujúcej „post-korona ére“ schopné prekonávať rastom svojej hodnoty konkurenciu.

Ročný sumár

Benchmark Index S&P 500 si za rok 2021 pripísal 36,34% (výnos prepočítaný z meny USD na menu EUR), čo po raste v predošlom roku na úrovni 6,72% (výnos prepočítaný z meny USD na menu EUR) predstavuje veľmi solídny rast vzhľadom na mierne nejasné geopolitické, či pandemické podmienky.

34,39%

Za obdobie od 31.12.2020 do 31.12.2021 v percentuálnom vyjadrení sa zvýšila hodnota nášho dynamického portfólia PROFIT v mene EUR o 34,39%, pričom údaje sa týkajú čistej reálnej výkonnosti.

Dynamické portfólio PROFIT vo všeobecnosti výkonnostne len mierne zaostalo za benchmarkom S&P 500, avšak treba vziať do úvahy, že výsledky už odzrkadľujú čistú reálnu výkonnosť portfólia, čím sme dokázali splniť náš cieľ a to je nadštandardne zhodnocovať finančné prostriedky našich klientov.

profit

Zdroj informácií: IEX cloud, EOD. Údaje sa týkajú reálnej čistej výkonnosti v minulosti a výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Všetky výnosy sa prepočítavajú z meny USD na menu EUR, pričom výkonnosť je meraná ku koncu každého dňa na základe uzatváracích cien aktív na príslušných burzách. Daňové zaobchádzanie závisí od jednotlivých pomerov každého klienta a môže sa v budúcnosti zmeniť. Výnosy sa zobrazujú po odpočítaní poplatkov a provízií, pred zdanením.

Prehľad udalostí jednotlivých kvartálov, ktoré ovplynili vývoj portfólia

Prvý kvartál 2021

Po turbulentnom období prvých týždňov roka, finančné trhy nadviazali na úspešný štvrtý kvartál uplynulého roka. Pozitívny sentiment rástol z údajov o zlepšujúcej sa ekonomike, keď sa demokrati v USA snažili presadiť stimulačný balíček v objeme 1,9 bilióna amerických dolárov. Fed vyhlásil, že úrokové sadzby nezvýši skôr ako v roku 2023, a bude v poriadku, ak inflácia vzrastie nad 2%.

Eurozóna ťažila z rastu finančného a energetického sektora. Americké akcie, ktoré reprezentuje index S&P 500 si pripísal za prvý kvartál 2021 zisk okolo sedem percent. Marec ukázal silný rast pracovných miest a nezamestnanosť na úrovni šesť percent.

Druhý kvartál 2021

Druhý kvartál 2021 sa niesol v optimistickom duchu, keď rast zaznamenali takmer všetky sektory. Fed na svojom zasadnutí nepriniesol žiadnu zmenu v jeho politike, no jeho prognózy naznačovali, že k zvýšeniu úrokových sadzieb by mohlo prísť v roku 2023.

Americký prezident J. Biden zabezpečil dohodu o balíku pre infraštruktúru v hodnote jedného bilióna dolárov na modernizáciu ciest, mostov a širokopásmových sietí na nasledujúcich osem rokov. Táto dohoda nedosiahla plán výdavkov na infraštruktúru vo výške 2,3 bilióna amerických dolárov oznámených v marci, a ani neriešila výdavky na sociálnu záchrannú sieť navrhnutú v apríli.

Akcie eurozóny v druhom štvrťroku taktiež vzrástli, podporené silnou sezónou výnosov spoločností a zrýchlením tempa zavádzania vakcín. Mnoho európskych krajín zaznamenalo v tomto štvrťroku pokles infekcií spôsobených koronavírusom a dokázali uvoľniť obmedzenia v sociálnej a ekonomickej činnosti.

Ekonomické údaje poukazovali na silné oživenie aktivity v druhom štvrťroku. Európska komisia podpísala prvý z národných plánov obnovy, ktorý získa financovanie z fondu Európskej únie novej generácie vo výške 800 miliárd eur.

Tretí kvartál 2021

Akciové trhy v USA zaznamenali rast aj v treťom kvartáli. Najväčší prírastok si pripísal finančný sektor a sektor verejných služieb. Naopak, problémom čelili priemyselné odvetvia a materiály, hoci výpredaj na trhoch postihol všetky sektory.

Akciový trh v eurozóne stagnoval. V treťom kvartáli si v eurozóne najviac polepšili spoločnosti z energetického sektora aj informačné technológie. Tak, ako v USA, aj v eurozóne sa objavili obavy z inflácie v dôsledku prekážok v dodávateľských reťazcoch a rastúcich cien energií.

Štvrtý kvartál 2021

Akciové trhy vo štvrtom kvartáli zápasili s prerušením dodávok, čo sa najme týkalo dostupnosti čipov, ale taktiež nedostatku pracovných síl, čo zvyšovalo náklady. Október priniesol prudký nárast cien energií v dôsledku nedostatku zemného plynu. Ceny však ku koncu mesiaca klesali po tom, čo ruský prezident Putin vyzval Gazprom, aby začal plniť európske zásobníky.

Vznik variantu Omicron spôsobil, že niektorí spochybňujú udržateľnosť ekonomickej sily a obhajujú väčšiu trpezlivosť.

Fed na svojom decembrovom zasadnutí vyhlásil, že začne rýchlejšie obmedzovať nákup aktív, a to na úrovni 30 miliárd dolárov mesačne, teda od nového roka bude Fed nakupovať cenné papiere len za 60 miliárd dolárov mesačne. Centrálna banka si tak otvára rýchlejším obmedzovaním priestor pre skorší rast úrokových sadzieb, teoreticky už v priebehu druhého kvartálu 2022.

Výročnú správu vypracoval:
Ing. Martin Krištoff, finančný analytik spoločnosti HABERL Wealth Management, o.c.p., a.s.

PDF tlačovej správy

Upozornenie! Vypracovaný dokument je názor autora, v ktorom informácie boli čerpané z verejne dostupných internetových zdrojov a vzhľadom na to za ich správnosť, úplnosť a aktuálnosť spoločnosť HABERL Wealth Management, o.c.p., a.s. nenesie zodpovednosť, s výnimkou údajov týkajúcich sa výkonnosti portfólia PROFIT uvedenej v grafe. Informácie obsiahnuté vo výročnej správe neslúžia ako ponuka spoločnosti HABERL Wealth Management, o.c.p., a.s. pre klientov uzatvoriť zmluvu o poskytnutí finančných služieb alebo nakúpiť, alebo predať finančný nástroj. Spoločnosť HABERL Wealth Management, o.c.p., a.s. je subjekt regulovaný Národnou bankou Slovenska.

Zdroje: Bloomberg, baha, The Wall Street Journal, Trading Economics, Yahoo Finance

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne