Investičné certifikáty patria medzi najmladšie finančné inštrumenty na našom trhu. Ako prvé ich začali emitovať vybrané banky. V súčasnosti sa dajú v spolupráci s brokermi a správcami investičného portfólia nakupovať aj na burze. V oboch prípadoch ponúkajú radu výhod, ktoré umožnia úspešne investovať všetkým typom investorov.
Čo je investičný certifikát a ako funguje?
- investičný certifikát je emitovaný vo forme cenného papiera
- investor ho kúpi od emitenta za účelom následného predaja
- jedná sa o dlžný úpis bez práva investora na zisk z dividend
- výnosy prináša zisk z rastúcej hodnoty podkladového aktíva
Široký výber podkladových aktív
Práve naviazanosť investičných certifikátov na podkladové aktívum patrí k najväčším plusom tohto produktu. Investorom to umožňuje vybrať si z viacerých druhov certifikátov. Najviac sa investuje do tých, ktorých hodnota je viazaná na akciové indexy, verejne obchodované akcie, komodity a menové kurzy. Kupujúci sa však nemusí orientovať iba na jedno z aktív. Nakúpiť môže viacero certifikátov naraz, pričom každý môže byť viazaný na iné aktívum.
Hlavné typy investičných certifikátov:
Indexový certifikát – Nemá pákový efekt. Pomer medzi cenou certifikátu a cenou aktíva je vždy 1:1. Pokiaľ aktívum vzrastie o 10 %, o 10 % vzrastie aj hodnota certifikátu.
Komoditný certifikát – Aj komoditné certifikáty sú bez pákového efektu, čiže pomer vývoja hodnoty aktíva s hodnotou certifikátu je takisto 1:1. Najčastejšie sú viazané na ropu a vzácne kovy.
Turbo certifikát – Tento typ certifikátu môže byť viazaný na rôzne druhy aktív, najčastejšie na akciové indexy a komodity. Na rozdiel od predošlých využíva pákový efekt.
Bonusový certifikát – Ide o certifikát, pri ktorého predaji môže investor získať bonus. Ten je ale podmienený predajom certifikátu až presne v deň dohodnutej splatnosti a udržaním si ceny podkladového aktíva na určitej úrovni.
Diskontný certifikát – Pri nákupe certifikátov sa dá vsadiť aj na pokles hodnoty aktíva. To umožňuje práve diskontný typ, ktorý sa odporúča nakupovať v čase nárastu daného aktíva.
Garantovaný certifikát – Posledný z uvedených typov je najmenej rizikový. Investor má totiž takmer 100 % garanciu vrátenia vkladu v prípade poklesu aktíva. S tým sa však spája nízky výnos. Ten vo väčšine prípadov dosahuje len do 10 % ročne.
Investícia od niekoľkých desiatok eur
S nákupom viacerých certifikátov naraz nebude mať problém ani investor s nižším kapitálom. Emitenti totiž vydávajú certifikáty už od niekoľkých eur. Investovať do tohto produktu sa tak dá aj s rozpočtom vo výške pár desiatok až stoviek eur. Nižšie vstupné náklady ale znamenajú nižšie výnosy. Pre dosiahnutie čo najvyšších ziskov sa odporúča nákup certifikátov s vyššou cenou, resp. s výnosnejším podkladovým aktívom.
Ďalšie plusy investičných certifikátov:
Nízke straty – Pri vybraných typoch certifikátov má investor garantovaný návrat takmer celého vkladu.
Vysoká likvidita – Emitent je povinný zlikvidovať certifikát najneskôr v deň ukončenia jeho platnosti.
Bez vysokých poplatkov – Na investora pri kúpe nečakajú žiadne vysoké vstupné poplatky za nákup certifikátu ani za jeho následný predaj.
Bezpečne a transparentne – Nákup certifikátu v podobe 1 cenného papiera sa zaobíde bez zbytočnej administratívy. Navyše, emitenti sú povinní plniť zákonom stanovené pravidlá, čo zvyšuje bezpečnosť tejto formy investovania.
V prípade záujmu o nákup investičných certifikátov vám ponúkame kompletné poradenstvo a odbornú pomoc. Naši experti vám pomôžu s vytvorením správnej investičnej stratégie ušitej na mieru vašim individuálnym požiadavkám. K dispozícii sme vám on-line alebo po dohode aj osobne.